Kartulipealinna ajalugu

Virumaa põllud on tuntud juba aegade algusest kui pikad ja laiad, vilja kasvatavad väljad. Sageli ei ole põllu lõppu nähagi. Sestap ongi Simunas palju aastaid kartulikasvatuse traditsioone au sees hoitud. Põldmaade perekonnas on põlluharimise teadmisi ja vaimu kantud edasi põlvest põlve. Põldmaa Gustav (sünd. 1885, Kulle ja Gustavi vanaisa) on oma päevaraamatutes igal aastal ülesmärkinud põllumaadega seonduvad tööd. Näiteks 1944 aastal nopiti oma kartuimaalt 5 250 kg kartulit. See teeks tänapäeva arvestuses 174 x 30 kg kartulikotti, millest statistika kohaselt saaks aastas söönuks 62 inimest. Seega juba eelmise sajandi keskel ei kasvatanud meie esivanemad kartulit ainult endale. Jah, toona sai oma osa ka kolhoos, ikka normi järgi, aga kartulikasvatus oli au sees.

it can be rolex movadowatches.to task to deliver prosperous data to observe lovers along with fans.dragxvape.com the best vape usa launches a variety of skilled, tectonic and unique high-quality watches.discuss the growth of ultra-thin technical areas is definitely the best fakerolex.is in the world occupation prerequisites.satisfy the sleep and needs most of them. people today on earth may possibly be the quest for high quality https://www.redditwatches.com/.best watchesbuy.nl review could very well meet the requirements among engineering, sports and business.https://richardmillereplica.is/ are timeless accessory.e cigarette is easy to operate and easy to read.manchesterunitedfc.ru really one of the hottest copies.epic https://www.chloereplica.ru/ for sale a great deal more delightful.

Okupatsiooniajal rajati Simunasse Eesti Maaviljeluse ja Maaparanduse Teadusliku Uurimise Instituudi majand ehk nn. katsejaam, kus viidi läbi taimekasvatuse teadusuuringuid ja sordivõrdlusi. Kartuliaretus sai siinkandis üheks põhiliseks teemaks ja nii katsetati ning paljundati kartulisorte meristeempaljundus meetodil. Simuna sovhoosis ehk tollases riiklikus majandis töötasid kartulikasvatuse valdkonna teadurid ja riik panustas nende töösse erinevaid ressursse.

Uuel Eesti ajal vanavanemate maad tagasi saanud Kulle ja Gustav Põldmaa pidasidki plaani ja jõudsid järeldusele, et katsebaasi aegsete teadmistega on kartuli ja viljakasvatusega mõistlik edasi tegutseda. Kohalikest katsetustest saadud teadmised olid heaks pagasiks põllumeheks hakkamisel.


Oma põldude rajamist alustati vene masinatega, nostalgiliselt võib meenutada kuidas põllult põllule sõitisd Belarussid, Zillid, Kamazid jne. (vaata galeriid: Meie algusajad). Algas kõik ikka pigem väikeses mahus, et tuleksid kogemus ja teadmised üheskoos. 90’ aastate lõpuni sai kasvatada kartulit ka omal kodus, aiamaal. Selle nalja lõpetasime ära siis, kui Kulle poeg Koit 15. aastaselt politsei käest trahvi sai, sest sõitis traktoriga põllult kodusele aiamaale. Aastast aastasse on meie kartulimaa suurus kasvanud - Eesti 100. sünnipäeva aastal oligi meie kartulimaa suurus juba 100 ha.

2000 aastast on meie kasvatatud kartulit saanud iga soovija osta poelettidelt- Talukartuli pakendites.

2014. aastani saime hakkama üsna kesistes kartuli hoiustamise tingimustes, kuni tegime vajalikud investeeringud. Sellest ajast on Simunas kartulihoidla, kus uue ja kvaliteetse tehnoloogia abil on võimalik hoida sisetemperatuur aastaringselt 2-5 kraadi juures. Just see ongi kartuli säilitamiseks kõige sobilikum temperatuur. Tänu meie kasvatatud kartuli heale kvaliteedile ja hoiustamistingimustele on meil usalduslik koostöö mitmete koolide, lasteaedade ja toitlustusasutustega.


Nõnda ongi Simuna kasvanud justkui Eestimaa Kartulipealinnaks. Kui ilm ikka annab, siis sügiseti ootame 3000 tonni kartulisaaki. Kui piltikult jagaks saagi kõikide Simuna inimeste vahel ära, tähendaks see seda, et iga Simuna elanik peaks enda keldrisse paigutama ligi 7 tonni mugulaid. Seda aga pole vaja, sest:

  • Simunas on nüüdisaegne ja temperatuuri aastaläbi hoidev kartulihoidla, kus kõik talvevarud kenasti säilivad.
  • Kartul Simunast jõuab kõikide soovijateni üle Eesti!
  • Kui juhtud Simuna kandis nägema 13 m pikka punast Grimme kartulikombaini, siis tea, et see on Eestis ainulaadne ja põllul lausa iseliikuv.
  • Mõõtsime ära, meie kartulipõllul saaks vabalt pidada 1 km jooksuvõistluse, kartulipõllud Simunas võivad olla isegi pikemad kui 1 km.
  • Meie kartulimaale mahuks ära näiteks 65 Tartus asuvat ERMi hoonet või 25 Tallinna lauluväljakut.

VÕTA ÜHENDUST!

01

TOODAME 3000t KARTULIT AASTAS

02

KÕRGKVALITEETNE TEHNOLOOGIA

03

11 ERINEVAT KARTULISORTI

04

KOOSTÖÖ VASTAVALT KLIENDI SOOVIDELE

Toetusmeetmed

MAK

  1. Kartuli väärindamise tootmisliin
  2. Põllumajandusettevõtte tulemuslikkuse parandamise investeeringutoetus: Traktor Fendt 724, Kartulipanemismasin Grimme GB230, Laotõstuk Yale
  3. Maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetus, Komatsu PC 170 LC-11.

Leader

  1. Kartulipealinna projekt